İş

Altının gram fiyatı 1.075 lira seviyesinden işlem görüyor.

Altının gram fiyatı yatay seyirle başladığı haftanın ardından 1.075 lira seviyesindeki süreci görüyor.

Cuma günü ons fiyatındaki yükselişe paralel olarak yüzde 0,9 oranında değer kazanan altının gram fiyatı günü 1,075 liradan tamamladı.

Yeni güne yatay bir seyirle başlayan altının gram fiyatı, saat 10.45’te 1.075 liradan işlem görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.765 liradan, Cumhuriyet altını 7.150 liradan satılıyor.

Cuma günü yüzde 0,85 artarak haftayı 1.792 dolardan kapatan altının ons fiyatı bugün 1.793 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ardından Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) geçen hafta sıkılaştırma hızını düşürmesine rağmen “şahin” duruşlarını sürdürdüğünü söyledi.

Analistler, geçtiğimiz hafta merkez bankalarının kararlarıyla dalgalı bir seyir izleyen altının ons fiyatındaki düşüşlerin sınırlı kaldığına dikkat çekerken, açıklanan ekonomilerde zayıflamaya işaret eden bilgilerin altın fiyatlarını desteklediğine dikkat çekti.

Analistler, bugün Almanya’da Aralık ayı Ifo iş inanç endeksinin takip edileceğini ve altının ons fiyatında teknik olarak 1.770 doların destek, 1.800 doların ve 1.830 doların direnç konumunda olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu